جشن 20 سالگی وردپرس


در 27 می 2003 مت مولنوگ و مایک لیتل forked b2/cafelog بهترین پلتفرم وبلاگ نویسی بعدی را ایجاد می کند.

پس از 20 سال، وردپرس اکنون بیش از 40 درصد وب را در اختیار دارد، عددی که به طور تصاعدی در حال رشد است. این توسط افرادی مانند نیویورک تایمز و بیانسه استفاده شده است. مای اسپیس، آی پاد و یک بیماری همه گیر جهانی را شکست داد.

اما مهمتر از آن این است که چرا همه ما اینجا هستیم. ما به عنوان یک جامعه، به عنوان یک اکوسیستم، نمی توانستیم بدون آن جرقه الهام در سال 2003 وجود داشته باشیم.

این یک نامه عاشقانه به 20 سال وردپرس و نان تست برای 20 سال دیگر است.

این داستان هزار بار گفته شده است. ویژگی های پلتفرم های وبلاگ نویسی موجود در سال 2003 بسیار محدود بود. آنها فاقد سفارشی‌سازی و توسعه‌پذیری بودند، بنابراین مت مولنوگ، دانشجوی ۱۹ ساله کالج، در ماه ژانویه یک پست وبلاگی نوشت و از خود پرسید که پلتفرم وبلاگ‌نویسی بهتری چگونه می‌تواند باشد. در سراسر جهان در انگلستان، مایک لیتل توسعه‌دهنده حرفه‌ای در این پست نظر داد و علاقه خود را به این پروژه ابراز کرد. با کمی کمک برخی از دوستان، اسکلت وردپرس ساخته شد.

با این حال، هر وردپرس‌نویسی ارزش نمکش را دارد، افسانه این دو پسر و چنگال افسانه‌ای آنها را می‌داند. ما جشن خواهیم گرفت که چه چیزی وردپرس را بسیار خاص کرده است و چگونه دو دهه دوام آورده است.

رایگان برای همه

در سال 2003، بزرگ‌ترین رقیب وردپرس Moveable Type بود که محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای برای صدور مجوز داشت که کاری را که اکثر وبلاگ‌نویسان می‌خواستند انجام دهند محدود می‌کرد. از روز اول، Mullenweg متعهد به حفظ پروژه منبع باز وردپرس بوده است. برای این کار، ایجاد یک مجوز عمومی عمومی (GPL) با هر نمونه از وردپرس بسیار مهم بود.

GPL چهار آزادی اساسی را ارائه می دهد:

  1. آزادی اجرای نرم افزار برای هر هدفی.
  2. آزادی مطالعه نحوه عملکرد برنامه و تغییر آن برای انجام هر کاری که می خواهید.
  3. آزادی برای توزیع مجدد
  4. آزادی توزیع کپی از نسخه های اصلاح شده خود به دیگران.

این تصمیم محوری همان چیزی است که وردپرس را از بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا دیگر متمایز می کند. هر کسی که یک کامپیوتر و اتصال Wifi دارد می تواند یک وب سایت زیبا ایجاد کند یا به طور کلی در پروژه مشارکت داشته باشد. این گام اساسی است که سیستم مدیریت محتوا (CMS) را به موفقیت عظیمی که تجربه کرده است تبدیل کرده است.

برای اطمینان بیشتر از آینده پروژه، Mullenweg ابتکار پنج برای آینده خود را در سال 2014 اعلام کرد. این امر از هر مشارکت کننده و شرکت می خواهد که پنج درصد از زمان یا پول خود را به وردپرس اختصاص دهند.

دنیای خود را با افزونه ها گسترش دهید

در می 2004، تنها یک سال پس از شروع، معماری افزونه به وردپرس اضافه شد. این تصمیم همان چیزی است که وردپرس را از یک پلت فرم وبلاگ نویسی به یک سازنده وب سایت منتقل کرد. از زمان نوشتن این مقاله، بیش از 60000 افزونه رایگان در مخزن پلاگین وجود دارد.

سیستم افزونه نه تنها به شما امکان می دهد وب سایت خود را گسترش دهید، بلکه یک راه عالی برای تبدیل شدن به یک کسب و کار است. شما می توانید در هر زمانی از روز در هر نقطه از جهان افزونه هایی ایجاد کنید که به وردپرسی ها این آزادی را می دهد تا زندگی خود را کنترل کنند.

هر عملکردی که می توانید رویای آن را داشته باشید با افزودن یک افزونه قابل تحقق است. چیزی را که به دنبالش هستید پیدا نمی کنید؟ یکی از خودتان را توسعه و ارسال کنید. احتمالات بی نهایت هستند.

با تم ها آن را زیبا کنید

یکی دیگر از مؤلفه های مهم وردپرس که در نسخه 1.5 در سال 2005 معرفی شد، Themes است. فریم تم بازی را تغییر داد. همه سایت‌های وردپرس دیگر شبیه هم نیستند. همانند افزونه‌ها، هر کسی می‌تواند یک موضوع ایجاد کند و آن را به مخزن ارسال کند، که در حال حاضر بیش از 10000 گزینه منحصر به فرد دارد.

از سال 2010، یک تم پیش فرض جدید با هر نسخه اصلی گنجانده شده است. در تم امسال بیست و سه، طراحان از سراسر جامعه تغییراتی را در سبک معرفی کردند، روندی که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

هر تم دارای گزینه‌های سفارشی‌سازی متنوعی است، بنابراین هیچ دو سایتی حتی با استفاده از یک تم مشابه نیستند. شما در چند قالب ارائه شده توسط پلتفرم خود به دام نمی افتید.

ویرایش کامل سایت و گوتنبرگ

وقتی صحبت از جعبه شد، تاثیرگذارترین تغییر تا کنون در سال 2018 با ویرایشگر گوتنبرگ اتفاق افتاد. برای اولین بار در 15 سال گذشته، Mullenweg تغییر بزرگی را در ویرایشگر اعلام کرد. به جای فرم کلاسیک WYSIWYG، صفحات اکنون به بلوک ها تقسیم می شوند.

این اعلامیه با کمی دلهره همراه بود، اما از آن زمان مورد استقبال قرار گرفت و باعث مسدود شدن توسعه دهندگان در سراسر جهان شد.

با تغییر جهان و ورود امثال Squarespace و Wix به بازار، وردپرس باید کاری می کرد تا توجه صاحبان وب سایت های توسعه نیافته را به خود جلب کند. بلوک‌ها بصری هستند و هر روز بهتر می‌شوند، ساختن چیزی که دوستش دارند را برای کسی که کمی تجربه دارد آسان‌تر می‌کند.

گوتنبرگ منجر به ویرایش سایت شد، راهی برای سفارشی کردن هر قسمت از سایت شما با بلوک.

این یک پیشرفت هیجان انگیز است و Mullenweg می بیند که زندگی خود را در خارج از وردپرس کاملاً می گیرد.

در گفتگو با WP Engine در DE {CODE}، ماتیاس ونتورا، معمار ارشد گوتنبرگ به مولن‌وگ پیوست. تیم تجربه توسعه دهنده در Automattic فقط برای بحث در این مورد است.

ونتورا گفت: «ما طراحانی را می‌بینیم که هرگز کد را لمس نکرده‌اند، می‌توانند خلاقیت خود را با استفاده از گوتنبرگ بیان کنند و به اشتراک بگذارند. “چیزی که من واقعاً می‌خواهم ببینم، گسترش پاسخگویی به تمام جنبه‌های خلاقیت و بیان انسان است و فکر می‌کنم همه این ابزارها به این موضوع اشاره می‌کنند.”

مولنوگ موافقت کرد و گفت: “هدف ما این است که چیزی برای بشریت، برای وب بسازیم، نه فقط برای جامعه وردپرس.”

انجمن وردپرس

در حالی که همه این موارد استخوان های وردپرس را تشکیل می دهند، مهم ترین جنبه قلب، جامعه است. گاهی اوقات گروهی از افرادی که وردپرس را می‌سازند، استفاده می‌کنند و می‌فروشند با هر گروه دیگری متفاوت است که ترسناک است اما اغلب اوقات. در هر زمانی از روز، شخصی در آنجا حضور دارد و به یک سؤال فنی پاسخ می دهد یا نکات طراحی را ارائه می دهد.

در سخنرانی سالانه مولنوگ در ماه دسامبر، او اعلام کرد که در سال 2022 22 رویداد وردپرس به صورت حضوری برگزار خواهد شد. هنگامی که بیماری همه گیر سفر متوقف شد، مردم در سراسر جهان جلسات و کنفرانس های آنلاین برگزار کردند و تشنه این همراهی بودند. جامعه است. چیزی که قرار بود بیش از همه ما را از هم جدا کند، موفق شد با بزرگترین WordCamp اروپا در سال 2022 ما را قوی تر از همیشه گرد هم آورد.

از بیرون، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای عالی است که می تواند از وب سایت ها با هر اندازه ای پشتیبانی کند. اما در باطن، این یک چیز زنده و نفس گیر با پرشورترین افرادی است که تا به حال ملاقات کرده اید. وقتی در سال 2015 به Torque پیوستم، اصلاً فکر نمی‌کردم در دنیا سفر کنم و برای زندگی دوستانی پیدا کنم. نمی‌دانستم که از نظر حرفه‌ای و شخصی تحت هدایت افراد این جامعه رشد خواهم کرد.

20 سال زمان زیادی است و یک چشم بر هم زدن. هرکسی که این را می خواند در همین لحظه با همان چیز به اینجا آورده می شود.

بنابراین یک لیوان بلند کنید، افزونه های خود را به روز کنید و 20 سال وردپرس را جشن بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر، این گفتگو با مدیر عامل پروژه وردپرس را بررسی کنید. جوزفا هادن چامفوسی:
– ارائه و ترجمه توسط تیم wordpress-templates.ir

سفارش طراحی سایت به وی تی!