نحوه اضافه کردن فهرست مطالب در وردپرس (3 روش)


اگر مقالات طولانی را در وبلاگ خود ارسال می کنید، باید راهی سریع برای خوانندگان خود ارائه دهید تا به بخش های مختلف پست بروید. ایجاد فهرست مطالب می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند، اما ممکن است ندانید چگونه شروع کنید.

خوشبختانه، وردپرس اضافه کردن TOC ها را به پست های شما آسان می کند. به عنوان مثال، می توانید از یک افزونه سفارشی استفاده کنید یا جداول خود را به صورت دستی در Block Editor ایجاد کنید – بدون نیاز به دانش کدنویسی!

در این پست، نگاهی دقیق‌تر به فهرست مطالب می‌اندازیم و مزایای استفاده از آن‌ها در پست‌های شما را مورد بحث قرار می‌دهیم. در مرحله بعد، سه راه مختلف برای ایجاد آنها در وردپرس را به شما نشان خواهیم داد. بیا شروع کنیم!

آشنایی با فهرست مطالب در وردپرس

فهرست مطالب فهرستی از عناوین و عناوین فرعی نشریه شما است. هر عنوان حاوی پیوندی است که خواننده را به آن بخش از پست می برد.

به عنوان مثال، اگر کاربری بخواهد در مورد موضوع خاصی در مقاله شما مطالعه کند، می تواند به سادگی روی عنوان مربوطه در فهرست مطالب کلیک کند:

نمونه ای از فهرست مطالب در یک پست وبلاگ

به این ترتیب، خوانندگان می توانند به بخش هایی که بیشتر به آن علاقه دارند پرش کنند و بقیه را رد کنند. آنها نیازی به پیمایش به پایین صفحه و پیمایش در یک پست برای یافتن آنچه به دنبال آن هستند ندارند.

علاوه بر این، فهرست مطالب یک مرور سریع از مقاله را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بدانند چه انتظاری دارند. به عنوان مثال، اگر پستی در مورد بازدید از لندن بنویسید، خوانندگان شما می توانند به سرعت آنچه را که در راهنما گنجانده شده است (مثلا محل اقامت، بهترین رستوران ها، کارهایی که باید انجام دهید و غیره) مشاهده کنند.

بنابراین، فهرست مطالب می تواند به بهبود تجربه کاربری (UX) شما کمک کند و پست های شما را خواناتر کند. این به نوبه خود ممکن است به شما کمک کند تا برای عبارات جستجوی مرتبط رتبه بالاتری کسب کنید.

نحوه اضافه کردن فهرست مطالب در وردپرس (3 روش)

همانطور که دیدیم، استفاده از TOC ها در پست های شما می تواند به بهبود عملکرد سایت شما کمک کند. خوشبختانه، ایجاد آنها آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. حالا بیایید نگاهی به سه روش ساده برای افزودن فهرست مطالب در وردپرس بیندازیم!

1. افزونه فهرست مطالب را نصب کنید

افزودن افزونه فهرست مطالب به سایت وردپرسی شما می تواند راهی سریع و آسان برای قابل پیمایش بیشتر محتوای شما باشد. در حالی که گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد، ما فهرست مطالب آسان را توصیه می کنیم:

افزونه آسان فهرست مطالب بنر وردپرس

این افزونه به شما امکان می دهد فهرست مطالب را در پست ها، صفحات و انواع پست های سفارشی خود درج کنید. به علاوه، می تواند به طور خودکار جداول را برای شما ایجاد کند!

پس از نصب افزونه در سایت شما به تنظیمات > فهرست مطالب در داشبورد وردپرس شما زیر عمومی تب، می توانید نوع محتوایی را که می خواهید برای ایجاد جداول انتخاب کنید:

تنظیمات آسان پلاگین TOC

شما همچنین می توانید آنها را به طور خودکار در پست ها و صفحات خود قرار دهید:

گزینه درج خودکار در تنظیمات آسان TOC

اگر ترجیح می دهید آنها را به صورت دستی اضافه کنید، می توانید کد کوتاه را کپی کرده و در پست های خود قرار دهید:

کد کوتاه فهرست مطالب شما

به عنوان مثال، ممکن است فقط بخواهید فهرستی از مطالب را به پست های خاصی اضافه کنید. در این صورت باید تیک کادرهای داخل را بردارید درج خودکار برای افزودن جدول به محتوای دلخواه خود از کد کوتاه استفاده کنید.

در ظاهر در زیر، گزینه های سفارشی سازی زیادی برای فهرست مطالب خود خواهید یافت. می توانید فونت را تغییر دهید، رنگ پیوند را تعریف کنید و موارد دیگر:

تنظیمات ظاهری در TOC آسان.

حال، بیایید ببینیم فهرست مطالب برای خوانندگان شما چگونه خواهد بود. اگر گزینه درج خودکار پست های خود را انتخاب کنید، می توانید یک مقاله تصادفی را در قسمت جلو باز کنید:

پیش نمایش جلویی فهرست مطالب

به طور پیش فرض، فهرست مطالب زیر عنوان و پاراگراف مقدماتی و قبل از اولین عنوان H2 ظاهر می شود. با این حال، می توانید این مورد را در تنظیمات افزونه تغییر دهید.

اگر می خواهید به طور خودکار فهرست مطالب را به همه پست های خود اضافه کنید، این افزونه یک انتخاب ایده آل است. با این حال، اگر فقط می خواهید از جدول روی برخی از آنها استفاده کنید، ممکن است بخواهید جایگزینی را در نظر بگیرید.

2. از قالب های سفارشی وردپرس استفاده کنید

همچنین می توانید فهرست مطالب را به صورت بلوک اضافه کنید. به این ترتیب، می‌توانید آن را مستقیماً در پست‌های خود قرار داده و در ویرایشگر بلاک وردپرس سفارشی کنید.

در زمان نگارش این مقاله، Block Editor فهرستی از مطالب ارائه نمی دهد. با این حال، می توانید از افزونه ای مانند Spectra برای افزودن این ویژگی به سایت خود استفاده کنید:

بنر Spectra در وردپرس

Spectra مجموعه ای از بلوک های کاربردی را به سایت شما اضافه می کند، از جمله گزینه فهرست مطالب. پس از نصب افزونه، به آدرس زیر بروید تنظیمات > طیف برای مشاهده لیست کامل بلوک های اضافه شده.

مطمئن شوید که فایل فهرست مطالب بلوک فعال می شود:

لیست بلوک های اضافه شده توسط Spectra

سپس، می توانید یک پست را در ویرایشگر Block باز کنید و بلوک را در هر کجای صفحه که می خواهید اضافه کنید:

بلوک فهرست مطالب

مانند هر بلوک دیگری، می‌توانید به برخی تنظیمات سفارشی‌سازی دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید انتخاب کنید که کدام تگ‌های عنوان در فهرست مطالب شما گنجانده شود:

یک بلوک فهرست مطالب را در وردپرس سفارشی کنید

برای سفارشی کردن ظاهر میز خود، کلیک کنید سبک برگه در اینجا، می‌توانید تایپوگرافی و رنگ‌های عنوان، سرفصل‌ها و موارد دیگر را تغییر دهید:

سبک فهرست مطالب خود را سفارشی کنید

با استفاده از a فهرست مطالب اگر می‌خواهید برنامه زمان‌بندی را به‌جای همه پست‌های خاص اعمال کنید، مسدود کردن می‌تواند گزینه کارآمدتری باشد. به علاوه، می‌توانید آن را به‌عنوان یک بلوک قابل استفاده مجدد ذخیره کنید، بنابراین لازم نیست هر بار که از جدول در یک پست استفاده می‌کنید، همان تنظیمات سفارشی‌سازی را دوباره اعمال کنید.

با این حال، می توانید انتخاب کنید که برای هر پست جداول سفارشی ایجاد کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید همه برچسب‌های عنوان را در برخی از پست‌ها درج کنید، اما فقط سرفصل‌های H2 و H3 را در برخی پست‌ها نمایش دهید.

با افزونه Easy Table of Contents، باید از همان جدول برای پست های خود استفاده کنید. بنابراین، اگر می خواهید آزادی بیشتری در طراحی جداول خود داشته باشید، ممکن است Spectra را ترجیح دهید.

3. جدول خود را به صورت دستی در ویرایشگر قالب ایجاد کنید

همچنین می توانید فهرست مطالب را به صورت دستی ایجاد کنید. احتمالاً می خواهید از نصب افزونه دیگری در سایت خود اجتناب کنید زیرا فقط باید برای یک یا دو پست یک برنامه زمان بندی ایجاد کنید.

در حالی که افزودن فهرست مطالب به صورت دستی می تواند کمی خسته کننده باشد، فرآیند بسیار ساده است. ابتدا می خواهید یک فایل اضافه کنید موجود ممنوعیت برای پست شما سپس عناوین خود را بنویسید و از a استفاده کنید تورفتگی گزینه در صورت نیاز:

یک لیست در ویرایشگر قالب ایجاد کنید

در مرحله بعد، باید پیوندهای لنگر ایجاد کنید. به این ترتیب وقتی کاربر روی عنوانی در فهرست مطالب کلیک می کند، به قسمت مربوطه منتقل می شود.

برای انجام این کار، یک فایل را انتخاب کنید عنوان مسدود کردن. پس از آن به پنل تنظیمات رفته و کلیک کنید پیشرفته برگه در لنگر HTML در فیلد، یک نام منحصر به فرد برای این آدرس، مانند “آدرس 1” وارد کنید:

افزودن لینک HTML در وردپرس

حالا به لیست برگردید، مورد مربوطه را انتخاب کنید و کلیک کنید ارتباط نماد در نوار ابزار:

یک پیوند به یک آیتم منو در ویرایشگر بلوک اضافه کنید

در مرحله بعد، باید نامی را که وارد کرده اید در فیلد لنگر HTML تایپ کنید و یک هشتگ در جلو اضافه کنید. در مثال ما، این “#address1” خواهد بود:

درج لینک لنگر در وردپرس

پس از وارد کردن لینک لنگر، می توانید روی این آیتم کلیک کنید تا به بخش مربوطه بروید. می توانید همین روند را برای سایر موارد موجود در لیست خود تکرار کنید.

وقتی آماده شدید، باید اتصالات لنگر خود را در قسمت جلویی تست کنید تا مطمئن شوید که کار می کنند:

TOC را در قسمت جلویی تست کنید

به یاد داشته باشید که عنوان “فهرست مطالب” را به بالای لیست اضافه کنید. علاوه بر این، ممکن است بخواهید بلوک های عنوان و منو را از پانل تنظیمات گروه بندی و سفارشی کنید:

بلوک های عنوان و منو را گروه بندی کنید و آنها را در ویرایشگر بلوک سفارشی کنید

همانطور که می بینید، برای ایجاد فهرست مطالب نیازی به نصب افزونه ندارید. با این حال، اگر می خواهید جداول را به چندین پست اضافه کنید، این کار می تواند کارآمدتر از ایجاد دستی آنها باشد.

نتیجه

افزودن فهرست مطالب به پست‌هایتان می‌تواند خوانندگان شما را راحت‌تر پیدا کند که به دنبال آن هستند. این می تواند به بهبود تجربه کاربر و کاهش نرخ پرش کمک کند، که به نوبه خود می تواند منجر به رتبه بندی بهتر در نتایج جستجو شود.

در این پست سه روش برای افزودن فهرست مطالب در وردپرس را بررسی کرده ایم:

  1. افزونه ای مانند Easy Table of Contents را نصب کنید.
  2. برای افزودن فایل از ابزاری مانند Spectra استفاده کنید فهرست مطالب سایت خود را مسدود کنید
  3. برنامه خود را به صورت دستی با استفاده از a ایجاد کنید موجود مسدود کردن.

آیا در مورد افزودن فهرست مطالب به وردپرس سوالی دارید؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید!


– ارائه و ترجمه توسط تیم wordpress-templates.ir

سفارش طراحی سایت به وی تی!