راهنمای نهایی امنیت فرم وردپرس


در دنیای دیجیتال امروز، حملات سایبری به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

وب سایت های وردپرس اغلب توسط هکرها هدف قرار می گیرند و رعایت بهترین شیوه های امنیتی وردپرس را بیش از هر زمان دیگری مهم می کند.

با این حال، یکی از جنبه های یک سایت وردپرس که اکثر مردم در ایمن سازی آن شکست می خورند، فرم ها هستند. اکثر وب سایت ها از فرم هایی برای ثبت نام کاربران، دریافت پرداخت ها، جمع آوری اطلاعات مشتری و موارد دیگر استفاده می کنند. فرم ها بخشی جدایی ناپذیر از وب هستند!

امنیت فرم های وردپرس مهم است زیرا فرم ها یک نقطه دسترسی هستند که به برندها و مشتریان امکان تبادل اطلاعات را می دهند. در واقع، اخیراً وردپرس مجبور شد یک به‌روزرسانی امنیتی اجباری برای آسیب‌پذیری حیاتی موجود در افزونه محبوب Ninja Forms صادر کند! این باید نشان دهد که امنیت شکل چقدر مهم است.

در این پست، ما تمام راه‌هایی را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که فرم‌های وردپرس شما امن و آسیب‌ناپذیر در برابر هکرها باقی می‌مانند. برای فهمیدن بیشتر همچنان بخوانید!

مردی که در کنار یک فرم ایستاده به تلفن خود نگاه می کند.

ایمن سازی وب سرور و نصب وردپرس

امنیت فرم وردپرس تا حد زیادی به امنیت وب سرور و نصب وردپرس شما بستگی دارد.

یک وب سایت یک پلت فرم به هم پیوسته است که در آن آسیب پذیری در یک منطقه می تواند سایر مناطق را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در اینجا مروری بر برخی از اقدامات امنیتی مهم برای سایت های وردپرس است:

یک ارائه دهنده هاست مدیریت شده قابل اعتماد انتخاب کنید

هیچ دلیلی وجود ندارد که باید پیچیدگی های سخت کردن وردپرس، به روز نگه داشتن نسخه PHP خود و حفظ یک وب سرور امن را یاد بگیرید، مگر اینکه سرور خود را اجرا کنید. در عوض، کمی بیشتر روی یک ارائه دهنده هاست مدیریت قابل اعتماد سرمایه گذاری کنید که بتواند همه اینها را برای شما انجام دهد.

خود وردپرس در مستندات خود بر این نکته تأکید می کند:

وب سروری که وردپرس را اجرا می کند و نرم افزار روی آن می تواند آسیب پذیری داشته باشد. بنابراین، مطمئن شوید که از نسخه های امن و پایدار وب سرور خود و نرم افزار موجود در آن استفاده می کنید، یا مطمئن شوید که از یک میزبان قابل اعتماد استفاده می کنید که از این موارد برای شما مراقبت می کند.

سخت شدن وردپرس

اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما دارای گواهینامه SSL معتبر است

SSL مخفف Secure Sockets Layer است که پروتکل استاندارد وب است که برای محافظت از اطلاعات بین دو سیستم استفاده می شود.

نصب یک گواهی SSL معتبر در وب سایت شما تضمین می کند که تمام ارتباطات مشتری-سرور رمزگذاری شده است. این یک لایه امنیتی اضافی را اضافه می کند و به حفظ امنیت وب سایت شما در برابر مزاحمان کمک می کند.

وردپرس را به روز نگه دارید

تیم وردپرس امنیت را بسیار جدی می گیرد. به همین دلیل است که وردپرس دائما برای اصلاح باگ ها و رفع آسیب پذیری های امنیتی جدید به روز می شود. با این حال، برای بهره مندی از این اصلاحات، باید اطمینان حاصل کنید که نسخه وردپرس شما همیشه به روز است.

نسخه های قدیمی وردپرس برای امنیت نگهداری نمی شوند. حتی پلتفرم وبلاگ نویسی رویترز به دلیل نسخه قدیمی وردپرس هک شد!

یک افزونه امنیتی نصب کنید

در حالی که وردپرس کار بسیار خوبی برای ایمن نگه داشتن چیزها انجام می دهد، گاهی اوقات شما به ویژگی های امنیتی اضافی نیاز دارید تا خیالتان را راحت کند که وب سایت شما به خطر نیفتد.

در این مورد، نصب یک افزونه امنیتی وردپرس ایده خوبی است. بهترین افزونه های امنیتی موجود عبارتند از Malcare، iThemes و Wordfence.

انتخاب یک پلاگین فرم معتبر

شاید مهمترین جنبه امنیت فرم وردپرس، انتخاب یک افزونه فرم معتبر و پشتیبانی شده باشد. در حالی که چندین پلاگین فرم وردپرس محبوب وجود دارد، اما در مورد امنیت همه آنها برابر نیستند.

افزونه ای که انتخاب می کنید باید…

 • مرتباً توسط یک تیم اختصاصی از توسعه دهندگان به روز شود
 • توسط کاربران آن تایید شود
 • در جامعه وردپرس سابقه ای ثابت داشته باشید

در حالی که این تنها انتخاب موجود نیست، افزونه‌ای که تمام این الزامات را برآورده می‌کند، Gravity Forms است (که برای بیش از 14 سال یک پایه اصلی در اکوسیستم وردپرس بوده است!). اکوسیستم Gravity Forms همچنین شامل تعدادی توسعه‌دهنده معتبر است که افزونه‌ها و برنامه‌های افزودنی قدرتمند Gravity Forms را می‌سازند.

بهترین روش های امنیت فرم وب

اکنون بیایید توجه خود را به بهترین شیوه های امنیت فرم وب برای وردپرس معطوف کنیم. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید اکنون برای افزایش امنیت فرم های وردپرس خود انجام دهید.

افزونه فرم خود را به روز نگه دارید

مانند خود وردپرس، مهم است که افزونه فرم خود را به روز نگه دارید. توسعه دهندگان همیشه در تلاش هستند تا آسیب پذیری های امنیتی احتمالی را در افزونه های خود برطرف کنند. این اصلاحات در به‌روزرسانی‌هایی منتشر می‌شوند که می‌توانید از داخل داشبورد مدیریت وردپرس خود نصب کنید.

برخی از افزونه های فرم، مانند Gravity Forms، به شما امکان می دهند به روز رسانی خودکار پس زمینه را فعال کنید. این تضمین می کند که به روز رسانی های حاوی وصله های امنیتی مهم و رفع اشکال به طور خودکار بدون نیاز به انجام کاری نصب می شوند.

محدود کردن مجوزهای کاربر

هنگامی که به کاربران ثبت نام شده در سایت خود اجازه دسترسی به فرم های خود را می دهید، لازم نیست به آنها اجازه انجام هر گونه عملکرد مرتبط با فرم های شما را بدهید. به عنوان یک قاعده کلی، ایده خوبی است که فقط قابلیت های مورد نیاز کاربر را اختصاص دهید و نه بیشتر.

برای مثال، همه کاربران به توانایی حذف فرم های ارسالی، نصب به روز رسانی یا ویرایش ورودی های موجود نیاز ندارند. در حالی که هیچ راهی برای مدیریت قابلیت های کاربر در خود وردپرس وجود ندارد، می توانید این کار را با استفاده از افزونه ای مانند Members انجام دهید.

کاهش هرزنامه فرم

هرزنامه فرم بیشتر فقط یک مزاحمت است، اما اگر از کنترل خارج شود می تواند به یک مشکل امنیتی تبدیل شود. ارسال‌های هرزنامه اغلب شامل پیوندهای مضر به وب‌سایت‌های فیشینگ یا سایت‌هایی است که بدافزار را دانلود می‌کنند. حذف هرزنامه فرم یکی از جنبه های مهم امنیت فرم وردپرس است.

در اینجا چند راه اثبات شده برای کاهش هرزنامه فرم آورده شده است:

 • یک فیلد CAPTCHA به فرم خود اضافه کنید (مانند Google reCAPTCHA) – فرم CAPTCHA فیلدی است که از کاربران می‌خواهد یک کادر را علامت بزنند یا تصاویر خاصی را از یک انتخاب شناسایی کنند تا ثابت کنند که یک انسان هستند و نه یک ربات.
 • شامل الف میدان عسل در فرم شما برای گرفتن ربات های اسپم – هانی پات یک فیلد مخفی است که فقط ربات ها می توانند آن را ببینند. وقتی فرمی ارسال می‌شود و قسمت هانی‌پات حاوی داده‌ها است، می‌دانید که توسط یک ربات هرزنامه ارسال شده است.
 • از منطق شرطی برای پنهان کردن دکمه “ارسال” استفاده کنید – در حالی که پنهان کردن دکمه ارسال تا زمانی که برخی از شرایط برآورده شود می تواند یک راه موثر برای کاهش هرزنامه باشد، از نقطه نظر دسترسی بهترین راه حل نیست. (شما می توانید توصیه های تخصصی بیشتر در مورد دسترسی را در اینجا بیابید.)
 • یک پلاگین ضد هرزنامه شخص ثالث مانند Akismet نصب کنید – اگرچه راه‌حل‌های ضد هرزنامه مانند Akismet رایگان نیستند، اما اگر در ورودی‌های هرزنامه غرق شوید، ممکن است هزینه آن ارزشمند باشد.

البته راه دیگری برای جلوگیری از هرزنامه فرم ها این است که در وهله اول اطمینان حاصل کنید که فقط کاربران قابل اعتماد به فرم های شما دسترسی دارند.

دسترسی به فرم های خود را محدود کنید

راه هایی برای پیکربندی فرم های شما وجود دارد تا فقط برای کاربرانی که وارد سیستم شده اند نمایش داده شوند. محدود کردن دسترسی به فرم های شما می تواند به جلوگیری از ارسال هرزنامه و تلاش برای نقض امنیتی کمک کند. برخی از افزونه های فرم شامل این قابلیت می شوند. اگر شما اینطور نیست، می‌توانید از افزونه‌ای مانند Members برای مخفی کردن برخی صفحات یا محتوا از بازدیدکنندگان معمولی سایت استفاده کنید.

فیلدهای آپلود فایل خود را ایمن کنید

بسیاری از فرم ها حاوی یک فیلد آپلود فایل هستند که به کاربران امکان می دهد اسناد، تصاویر و سایر فایل ها را به فرم ارسالی خود پیوست کنند. با این حال، در صورت اجرای نادرست، عملکرد آپلود فایل می تواند برای بهره برداری باز باشد. به همین دلیل باید اقدامات مناسبی برای ایمن سازی فیلدهای آپلود فایل شما انجام شود.

برخی از روش‌هایی که هکرها از فیلدهای آپلود فایل سوء استفاده می‌کنند شامل اجرای حملات DDoS (انکار سرویس) با بارگذاری یک‌باره فایل‌های بزرگ، آپلود فایل‌هایی با پسوندهای خطرناک و آپلود فایل‌های حاوی بدافزار است.

در اینجا چند نکته برای ایمن سازی فیلدهای آپلود فایل آورده شده است:

 • قبل از آپلود فایل، کاربران را ملزم به ورود به سیستم کنید.
 • پسوندهای فایل «مجاز» را مشخص کنید (برای مثال، اگر می‌خواهید کاربران تصاویر را آپلود کنند، می‌توانید پسوندهای فایل را فقط به png.، jpg. و webp. محدود کنید).
 • اطمینان حاصل کنید که فایل ها در یک مکان امن در سرور شما آپلود شده اند
 • حداکثر اندازه فایل را برای فایل های آپلود شده تنظیم کنید.
 • مطمئن شوید که مسیر پوشه آپلود فایل را با کسی غیر از مدیران سایت به اشتراک نمی گذارید.

غیرفعال کردن کش صفحه برای فرم هایی که به صورت پویا پر شده اند

اگر فرمی در وب سایت خود دارید که از جمعیت فیلد پویا برای پر کردن فیلدهای فرم با اطلاعات مربوط به یک کاربر خاص یا سایر اطلاعات حساس استفاده می کند، باید کش را برای صفحه ای که آن فرم در آن جاسازی شده است غیرفعال کنید.

اگر کش را غیرفعال نکنید، ممکن است فیلدهای پویا به درستی پر نشوند و حتی ممکن است داده های کاربران قبلی را نشان دهند. ناگفته نماند که افشای اطلاعات کاربر یک مسئله امنیتی جدی و نقض آشکار اعتماد است.

ذخیره سازی، اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، پردازش ذخیره داده های پویا در حافظه پنهان است که دسترسی به آن را سریعتر می کند. برخی از هاست ها از کش سمت سرور برای افزایش سرعت بارگذاری صفحه استفاده می کنند. همچنین چندین افزونه محبوب کش وردپرس وجود دارد که به افزایش سرعت سایت شما کمک می کند.

اگر مطمئن نیستید که سایت شما کش است یا نه، می توانید با استفاده از یک ابزار آنلاین رایگان، مانند این تست کش صفحه که توسط SEO Site Checkup ارائه می شود، بررسی کنید.

مردی در حال انتخاب چک باکس در فرم نظرسنجی.

اکنون فرم های وردپرس خود را ایمن کنید

فرم‌ها چه برای پرداخت‌ها، ثبت نام کاربران جدید، یا جمع‌آوری داده‌های نظرسنجی استفاده شوند، بخش فراگیر اینترنت و جنبه جدایی ناپذیر بیشتر وب‌سایت‌ها هستند.

فرم ها دروازه ای برای تبادل اطلاعات بین بازدیدکنندگان وب سایت و سرورهای وب هستند. به همین دلیل است که اغلب توسط هکرها و عوامل مخربی که به دنبال سوء استفاده از آسیب پذیری های امنیتی و دستیابی به اطلاعات حساس هستند، هدف قرار می گیرند.

خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش آسیب‌پذیری‌ها و اطمینان از ایمن ماندن فرم‌هایتان انجام دهید.

در این پست، امنیت فرم های وردپرس را به طور عمیق بررسی کردیم و راه های مختلفی را برای محافظت از وب سایت و فرم های خود در برابر مواردی که دارای اهداف مخرب هستند به شما نشان می دهیم.


– تهیه و ترجمه توسط wordpress-templates.ir

سفارش طراحی سایت به وی تی!